„Czas wielkiej próby”

„To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić”. Tymi słowami zwracał się do narodu Tadeusz Kościuszko w 1794 roku. Dziś warto je przypomnieć, w kontekście pandemii spowodowanej koronawirusem, kiedy trzeba zrezygnować z wielu praw obywatelskich, zgodzić się na ograniczenia wolności w wielu dziedzinach naszego życia, ze zrozumieniem przyjąć wszystkie niedogodności wynikające z obowiązujących rygorów stanu zagrożenia epidemicznego. Jest to konieczne, aby ocalić wartość najwyższą – życie ludzkie. Życie najbardziej narażonych na śmiertelny przebieg zakażenia seniorów, ale też osób młodszych, dotkniętych przewlekłymi schorzeniami, osłabiającymi siły obronne ich organizmów. Życie naszych najbliższych.

W takiej chwili nie ma czasu na kompromisy, na półśrodki. To czas zdecydowanych działań. Trudnych, ale koniecznych, aby nie powtórzył się w naszym kraju tragicznych scenariusz włoski, gdzie do tej pory już ponad 1,5 tysiąca ludzi, z dnia na dzień, straciło życie z powodu infekcji wirusowej, a 22 tysiące ludzi uległo zakażeniu. Niech te porażające liczby będą dla nas przestrogą. Ponieważ nic nie zdziała najmądrzejsze nawet prawo, jeśli ludzie będą go ignorować, jeśli do ich świadomości nie dotrze, z jak wielkim zagrożeniem mamy do czynienia i jak wiele zależy od ich zachowania.

Dzisiaj nie ma miejsca dla własnych mądrości, przemyśleń, dla rozumowania kategoriami „mnie to nie dotyczy”, czy „jakoś to będzie”. Nie ma miejsca dla polskiego romantyzmu. Dziś czucie i wiara muszą ustąpić przed mędrca szkiełkiem i okiem. Musimy opierać się wyłącznie na wiedzy naukowej ekspertów, na doświadczeniach innych, bez szukania własnej drogi. Nie ma na to miejsca, ani czasu. Podstępny i niewidzialny wróg wypowiedział nam wojnę i aby odeprzeć jego atak konieczna jest mobilizacja całego narodu. Dziś nadszedł czas wielkiej próby, kiedy jako społeczeństwo musimy stanowić jedność, a to co na co dzień nas dzieli musi zejść na dalszy plan.

Apeluję więc do wszystkich i proszę, zawieśmy dziś wszelkie polityczne spory. Nauczycieli i uczniów proszę, aby nie traktowali obecnego zawieszenia działalności placówek oświatowych, jako kolejnych ferii, aby wykorzystywali obecne możliwości techniczne do kontynuacji edukacji drogą elektroniczną. Zwracam się z prośbą do wszystkich o wychodzenie z domów tylko w sytuacjach koniecznych, o niestwarzanie wirusowi dogodnych warunków do rozprzestrzeniania się, o nienarażanie siebie i swoich najbliższych. Zwracam się do osób wierzących o pochylenie się ze zrozumieniem, zaufaniem i poczuciem współodpowiedzialności za naszą wspólnotę nad słowami zachęty przedstawicieli naszego Episkopatu do uczestnictwa w mszach świętych za pomocą środków masowego przekazu. Liczę też na ludzką solidarność, a analizując dotychczasową swoją pracę w gminie Skrzyszów wiem, że się nie zawiodę. Rozejrzyjmy się, czy w naszym sąsiedztwie nie ma potrzebujących pomocy i wsparcia seniorów. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby nie musieli w najbliższym czasie narażać swojego życia i opuszczać domów. To najczęściej kwestia zakupów środków spożywczych, czy leków. Zdajmy swój egzamin z człowieczeństwa i wyciągnijmy do nich pomocną dłoń.

Drodzy mieszkańcy gminy Skrzyszów , historia uczy, że jako naród potrafimy mobilizować się i zdawać najtrudniejsze dziejowe egzaminy. Jestem przekonany, że podobnie będzie i tym razem. Zwycięsko wyjdziemy ze starcia z koronawirusem, w duchu odpowiedzialności za wspólne dobro, w duchu społecznej dojrzałości, w duchu chrześcijańskiej miłości, o którą w tym trudnym czasie apeluje Prymas Polski JE ks. abp Wojciech Polak. Śledźmy na bieżąco wiadomości dotyczące obecnej pandemii, stosujmy się do zaleceń, dbajmy o siebie nawzajem.

Życzę wszystkim dużo zdrowia !

 

» Wyślij komentarz
Email (nie będzie widoczny)
Nazwa
Tytuł
Komentarz
 Pozostało znaków
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.