TRUDY EDUKACJI

Za nami koniec roku szkolonego, mocno pokiereszowanego przez pandemię. Czas próby, odpowiedzialności i wyrzeczeń. Okres, w którym bezpośredni kontakt z nauczycielem, poznanie edukacji i zgłębianie doświadczeń zastąpił ekran, klawiatura i program komputerowy. Na szczęście w ostatnich tygodniach „zdalność” zastąpiliśmy bezpośredniością. Uczniowie wrócili do szkolnych ławek, dzięki czemu mogli się spotkać z kolegami, nauczycielami i pobyć w lekcyjnych czterech ścianach, a nawet trochę w nich porozrabiać. ;-)

Każdy z nas ma nadzieję, że obostrzenia, także te związane z edukacją, znikną na dobre i pozostanie po nich wyłącznie wspomnienie. Na razie możemy temu mocno kibicować, zachęcając do zdrowego stylu życia, dbania o siebie, ale też szczepienia się. To, jak mówią naukowcy, najlepsza droga powrotu do normalności. A tego przecież każdy chciałby doświadczyć.

Odłóżmy na chwilę naukowo-sanitarne rozważania. Nie uciekajmy w przyszłość tworząc futurystyczne wizje. Cieszmy się teraźniejszością, ponieważ mamy do tego powody. W ostatni piątek czerwca ponownie miałem ogromną przyjemność uczestniczyć we wręczaniu stypendiów w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży. To kolejna edycja tego wydarzenia. W tym roku szkolnym stypendia otrzymało 150 uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych, w tym: 15 uczniów – za wysoką średnią i osiągnięcia; 24 uczniów – wyłącznie za osiągnięcia; 105 uczniów – wyłącznie za wysoką średnią ocen; 6 uczniów – stypendia z nominacji dyrektorów. Najniższe stypendium wyniosło 150 zł, a najwyższe 1220 zł. Na stypendia wydatkowano łącznie 40 070 zł.

Nasz trud nie idzie na marne. Wystarczy spojrzeć na wyniki egzaminu ósmoklasisty z 2021 roku. Gmina Skrzyszów wypadła w nich bardzo dobrze. Uczniowie z języka polskiego, angielskiego i matematyki wypadli lepiej na tle powiatu i województwa małopolskiego. Szczególnie uznanie budzi wynik z królowej nauk. Nasza średnia wyniosła 60 pkt, gdy w powiecie była na poziomie 49 pkt, w Małopolsce 52 pkt, a w kraju 47 pkt. Brawo! Niniejsze wyniki dobrze rokują dla tych młodych ludzi, ponieważ warto się uczyć i podnosić swoje umiejętności.

Zawsze powtarzałem, że inwestycja w edukację jest znakomitym sposobem budowania kapitału społecznego. To tworzenie wielkiego łańcucha wartości, ale też synergii rodziców, uczniów i nauczycieli. Tylko dzięki takiemu działaniu możemy tworzyć podwaliny pod nowoczesne, obywatelskie społeczeństwo, ukierunkowane na rozwój i tworzenie nowych wzniosłych idei.

Korzystając z okazji chciałbym bardzo serdecznie podziękować całej społeczności szkolnej, nauczycielom, personelowi pomocniczemu, uczniom i ich rodzicom za trud i poświęcenie. Wiem, że ten czas kosztował każdego z was wiele trudu i wyrzeczeń. Za to wyrażam wielką wdzięczność i uznanie.

» Wyślij komentarz
Email (nie będzie widoczny)
Nazwa
Tytuł
Komentarz
 Pozostało znaków
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.