Wizyty
.............................

Ogółem wizyt:
liczba: 680 263

Blog

„Czas wielkiej próby”

„To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić”. Tymi słowami zwracał się do narodu Tadeusz Kościuszko w 1794 roku. Dziś warto je przypomnieć, w kontekście pandemii spowodowanej koronawirusem, kiedy trzeba zrezygnować z wielu praw obywatelskich, zgodzić się na ograniczenia wolności w wielu dziedzinach naszego życia, ze zrozumieniem przyjąć wszystkie niedogodności wynikające z obowiązujących rygorów stanu zagrożenia epidemicznego. Jest to konieczne, aby ocalić wartość najwyższą – życie ludzkie. Życie najbardziej narażonych na śmiertelny przebieg zakażenia seniorów, ale też osób młodszych, dotkniętych przewlekłymi schorzeniami, osłabiającymi siły obronne ich organizmów. Życie naszych najbliższych.

W takiej chwili nie ma czasu na kompromisy, na półśrodki. To czas zdecydowanych działań. Trudnych, ale koniecznych, aby nie powtórzył się w naszym kraju tragicznych scenariusz włoski, gdzie do tej pory już ponad 1,5 tysiąca ludzi, z dnia na dzień, straciło życie z powodu infekcji wirusowej, a 22 tysiące ludzi uległo zakażeniu. Niech te porażające liczby będą dla nas przestrogą. Ponieważ nic nie zdziała najmądrzejsze nawet prawo, jeśli ludzie będą go ignorować, jeśli do ich świadomości nie dotrze, z jak wielkim zagrożeniem mamy do czynienia i jak wiele zależy od ich zachowania.

Dzisiaj nie ma miejsca dla własnych mądrości, przemyśleń, dla rozumowania kategoriami „mnie to nie dotyczy”, czy „jakoś to będzie”. Nie ma miejsca dla polskiego romantyzmu. Dziś czucie i wiara muszą ustąpić przed mędrca szkiełkiem i okiem. Musimy opierać się wyłącznie na wiedzy naukowej ekspertów, na doświadczeniach innych, bez szukania własnej drogi. Nie ma na to miejsca, ani czasu. Podstępny i niewidzialny wróg wypowiedział nam wojnę i aby odeprzeć jego atak konieczna jest mobilizacja całego narodu. Dziś nadszedł czas wielkiej próby, kiedy jako społeczeństwo musimy stanowić jedność, a to co na co dzień nas dzieli musi zejść na dalszy plan.

Apeluję więc do wszystkich i proszę, zawieśmy dziś wszelkie polityczne spory. Nauczycieli i uczniów proszę, aby nie traktowali obecnego zawieszenia działalności placówek oświatowych, jako kolejnych ferii, aby wykorzystywali obecne możliwości techniczne do kontynuacji edukacji drogą elektroniczną. Zwracam się z prośbą do wszystkich o wychodzenie z domów tylko w sytuacjach koniecznych, o niestwarzanie wirusowi dogodnych warunków do rozprzestrzeniania się, o nienarażanie siebie i swoich najbliższych. Zwracam się do osób wierzących o pochylenie się ze zrozumieniem, zaufaniem i poczuciem współodpowiedzialności za naszą wspólnotę nad słowami zachęty przedstawicieli naszego Episkopatu do uczestnictwa w mszach świętych za pomocą środków masowego przekazu. Liczę też na ludzką solidarność, a analizując dotychczasową swoją pracę w gminie Skrzyszów wiem, że się nie zawiodę. Rozejrzyjmy się, czy w naszym sąsiedztwie nie ma potrzebujących pomocy i wsparcia seniorów. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby nie musieli w najbliższym czasie narażać swojego życia i opuszczać domów. To najczęściej kwestia zakupów środków spożywczych, czy leków. Zdajmy swój egzamin z człowieczeństwa i wyciągnijmy do nich pomocną dłoń.

Drodzy mieszkańcy gminy Skrzyszów , historia uczy, że jako naród potrafimy mobilizować się i zdawać najtrudniejsze dziejowe egzaminy. Jestem przekonany, że podobnie będzie i tym razem. Zwycięsko wyjdziemy ze starcia z koronawirusem, w duchu odpowiedzialności za wspólne dobro, w duchu społecznej dojrzałości, w duchu chrześcijańskiej miłości, o którą w tym trudnym czasie apeluje Prymas Polski JE ks. abp Wojciech Polak. Śledźmy na bieżąco wiadomości dotyczące obecnej pandemii, stosujmy się do zaleceń, dbajmy o siebie nawzajem.

Życzę wszystkim dużo zdrowia !

 


 

Niekończąca się historia

Zrealizowane. Taki dopisek mogę umieścić przy kolejnych punktach naszego programu wyborczego, podsumowując rok 2019. Kolejne zobowiązania w nim zawarte urzeczywistniają się, zmieniając nasze otoczenie, poprawiając jakość życia i bezpieczeństwo społeczności naszej małej ojczyzny. To najlepszy dowód, że w Skrzyszowie hasło rozwoju gminy nie jest jedynie chwytliwym przedwyborczym sloganem, lecz codziennością,

W minionym roku w Ładnej powstały kolejne chodniki i ścieżki rowerowe. Nakładki asfaltowe zyskały drogi: "Na Kudelskiego", „Na Księża", "Na Buczka", "Na Jaźwiny", "Średziny II w stronę Pogórskiej Woli nr dz.353” oraz „Średziny II w stronę remizy". Łączny koszt realizacji tych inwestycji zamknął się w kwocie 208 330 zł. Kontynuowaliśmy rozbudowę oświetlenia ulicznego oraz rozpoczęliśmy bardzo ważne prace, związane z odwodnieniem dróg. Pamiętaliśmy również o zdrowiu i kondycji mieszkańców rozszerzając naszą ofertę w zakresie bazy rekreacyjno-sportowej. W pobliżu szkoły pojawiły się siłownia plenerowa, plac zabaw. Następnymi etapami będą budowa boiska w sąsiedztwie szkoły i zagospodarowanie terenu przy obecnym boisku sportowym.

W Łękawicy również pracowaliśmy nad zagospodarowaniem terenu wokół szkoły, wzbogacając go o siłownie plenerową, plac zabaw, drogę z chodnikiem oraz teren pod parking. Poprawiliśmy także jakość kilku dróg, układając nowe nawierzchnie.

Najważniejszym zadaniem, które w 2019 roku realizowaliśmy w Pogórskiej Woli była rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej. Niestety nie obyło się bez kłopotów. Mam jednak nadzieję, że główne problemy mamy je już za sobą i będziemy mogli spokojnie dokończyć tą niezwykle ważną i oczekiwaną inwestycję. Pracowaliśmy również nad poprawą jakości kolejnych dróg. W trosce o dzieci i młodzież stworzyliśmy przy drodze powiatowej (w okolicy szkoły) przejście dla pieszych, które bez wątpienia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa uczniów oraz spokojniejszy sen ich rodziców.

Sporo w zeszłym roku działo się także w sołectwie Skrzyszów. Wykonaliśmy projekt rozbudowy szkoły na potrzeby przedszkola oraz rozbudowaliśmy teren rekreacyjny przy Orliku. W wielu miejscach pojawiły się nowe nakładki asfaltowe, powstało przejście dla pieszych w okolicy sklepu „Gosposia” oraz rozpoczęliśmy budowę chodnika „Na Schabach”. Poprawa bezpieczeństwa szła w parze z wyższą jakością oferty rekreacyjnej. Powstały koncepcje budowy wiaty przy ścieżce rowerowej w pobliżu zbiornika wodnego w Skrzyszowie oraz dokończenia ścieżki wokół zbiornika.

Na zakończenie podsumowania zaglądamy do Szynwałdu, gdzie wreszcie realnych kształtów nabrała budowa sali gimnastycznej za sprawą podpisanej umowy na wykonanie projektu tej inwestycji. Jeśli zaś chodzi o zakończone przedsięwzięcia to z należy wymienić, wykonanie asfaltowania dróg, rozbudowę centrum wsi czy liczne remonty infrastruktury drogowej. Najważniejszą jednak inwestycją, którą udało się zakończyć w ubiegłym roku, było wykonanie wodociągu za łączną kwotę ponad 3 mln złotych, przy udziale środków UE.

Jak widzicie Państwo ważny jest dla nas rozwój każdego sołectwa. W każdej miejscowości inwestycje to niekończąca się historia. Kończymy jedne, a w kolejce do realizacji czekają następne. Mimo niekorzystnej koniunktury i galopującej inflacji staramy się robić wszystko, co możliwe, sięgać po wszelkie dostępne źródła finansowania, aby z każdy rokiem gmina Skrzyszów była coraz bardziej bezpieczna i przyjazna jej mieszkańcom.

Kończąc chcę pokazać w liczbach jak przedstawiały się większe wydatki budżetu w 2019 roku. Największą pozycją po stronie wydatków stanowiła oświata z kwotą ponad 21 mln zł, co stanowiło 31% wydatków budżetu. Następnie wsparcie rodzin 19 mln złotych (28%), inwestycje to kwota 13,5 mln złotych (20%). Kultura z kwotą prawie 1,6 mln złotych to 2% wydatków na zaś sport wydatkowaliśmy 674 tys. złotych – 1%.

 


 

W Nowym Roku nie zwalniamy

Hucznie, w gronie najbliższych, wesoło, serdecznie. Każdy z nas nieco inaczej, a zarazem bardzo podobnie witał nowy 2020 rok. Zwykle, po czasie szampańskiej sylwestrowo- noworocznej zabawy i radości z przeżytego kolejnego roku, w następnych dniach pojawiają się chwile refleksji, noworocznych postanowień, nowych nadziei. „Gdy Nowy Rok w progi, to stary rok w nogi”. To przysłowie uświadamia nam dobitnie, że czas biegnie nieubłaganie i należy jak najlepiej nim gospodarować, aby nie było dni, pod koniec których musielibyśmy za Swetoniuszem, z rozczarowaniem i smutkiem powiedzieć – Amici diem perdidi, czyli przyjaciele, zmarnowałem dzień.

Początek roku w naszej gminie to tradycyjnie już okres spotkań opłatkowych z naszymi seniorami. To znakomita okazja, nie tylko do złożenia życzeń i kolędowania, ale przede wszystkim zetknięcia z życiową mądrością, drogowskazem i fundamentem naszych wspólnych sukcesów. To przecież rodzice i dziadkowie są najczęściej najlepszym motorem naszych działań, mobilizując nas, wspierając, dając nadzieję, jednocześnie będąc ostoją zdrowego rozsądku, latarnią, pozwalającą dotrzeć do brzegu, mimo ciemności nocy i wzburzonych fal naszych ludzkich losów. Każda, płynąca z głębi serca uwaga, podpowiedź to bezcenna pomoc, która przynosi nam szczęście i powodzenie. Zawsze podkreślam, że powinniśmy o tym pamiętać i być wdzięcznym naszym seniorom, czerpiąc pełnymi garściami z ich doświadczenia, jak zresztą czynił człowiek od zarania swoich dziejów, ceniąc głos rad starszych.

Nowy rok to też nowe decyzje, nie zawsze łatwe, ale konieczne. Podobnie, jak w wielu gminach naszego kraju, również u nas nie uniknęliśmy podwyżek opłat za wywóz śmieci. Przewidując ich wzrost staraliśmy się przejść przez ten proces jak najmniej dotkliwie dla naszych mieszkańców. Myślę, że nam się to udało, gdyż wysokość opłat obowiązujących w roku bieżącym jest najniższa spośród okolicznych gmin. Jest to efektem przyjętej przez nas strategii. Negocjacje w tej sprawie rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu, wyprzedzając tym samym informacje o płacy minimalnej, czy ustawie monitorującej wysypiska. To pozwoliło nam uniknąć potencjalnych argumentów uzasadniających konieczność wyższych cen. Głęboko wierzę, że nasze starania spotkają się z Państwa zrozumieniem, aczkolwiek rozumiem, że każda podwyżka to uszczuplenie domowego budżetu, zwłaszcza w sytuacji gwałtownie rozpędzającej się inflacji. Chciałbym, żeby było ich jak najmniej, a to wymaga wielu szeroko zakrojonych działań.

W nowy 20202 rok wchodzimy podobnie, jak przez ostatnie 9 lat muzycznym akcentem, nie obniżając również w tym roku poprzeczki. Gwiazdą Jubileuszowego 10 Koncertu Charytatywnego będzie prawdziwa diva polskiej sceny muzycznej, o niesłabnącej od dekad popularności i silnej pozycji na rynku koncertowym - Maryla Rodowicz, laureatka wielu nagród i uczestniczką wielu polskich i światowych festiwali muzycznych. W jej dorobku artystycznym znajdziemy ponad 2000 piosenek. Myślę, że chyba nic więcej na ten temat mówić nie trzeba ;)

Już dziś wszystkich bardzo serdecznie zapraszam na to wydarzenie, do szkoły w Skrzyszowie w najbliższą niedzielę 26 stycznia. Niech ciepło naszych gorących serc ponownie ogrzeje zimny styczniowy wieczór.

 


 

Plan finansowy

W Warszawie niedawno rozpoczęła się kolejna kadencja parlamentu. Wraz z ukonstytuowaniem się ciał ustawodawczych nowe rozdanie objęło również ławy rządowe. Obserwujemy te wydarzenia z oddali, jednak ze świadomością, że mają one wpływ na nasze życie i funkcjonowanie naszej lokalnej wspólnoty, a więc również na nasz budżet gminny, o którym, jak zwykle pod koniec roku, chciałbym powiedzieć kilka słów.

W konstruowaniu budżetu, zawsze warto kierować się stałymi zasadami. Należy wykazać się odpowiedzialnością i pragmatyzmem, jednocześnie wsłuchując się w potrzeby mieszkańców. Przyszłoroczny budżet dla gminy Skrzyszów określiłbym mianem umiarkowanie optymistycznego. Widać to po planowanych wydatkach i związanych z nimi inwestycjach. W 2020 roku ponad 6 milionów złotych zamierzamy przekazać na kolejne etapy infrastruktury wodociągowej i sanitarnej. Prawie 3 milionów złotych planujemy przekazać na poprawę bezpieczeństwa i związane z tym zadaniem remonty dróg, budowę chodników i oświetlenia w każdym sołectwie. Jak co roku największą pozycję po stronie wydatków stanowić będzie oświata. A skoro mówimy o oświacie, jedną z długo oczekiwanych inwestycji będzie rozbudowa sześciodziałowego przedszkola z zapleczem kuchennym w Szkole Podstawowej w Skrzyszowie. Nie zapominamy również o działaniach proekoleogicznych, których konieczność jest coraz powszechniej rozumiana i akceptowana, ponieważ każdy z nas chce żyć zdrowo i cieszyć się czystym powietrzem. A ekologia i zdrowy tryb życia idą w parze z aktywnością fizyczną i choć w tym zakresie w ostatnich latach sporo zrobiliśmy w przyszłym roku wciąż nie zamierzamy spoczywać na laurach. Dotyczy to m.in. rozbudowy zaplecza sportowego na terenie boiska w Ładnej , czy projektu budowy hali sportowej w Szynwałdzie. Cieszę się również, że w 2020 roku w każdym z naszych sołectw wykonamy zadania związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej.

Przedstawione powyżej pozycje budżetowe to jedynie ogólny zarys naszego gminnego planu finansowego na rok 2020. W trakcie roku podlega on wielu zmianom i aktualizacjom uwzględniającym pozyskane dofinansowań jak również bieżące potrzeby. Niezmiennie od lat priorytetem jest stawianie na rozwój naszej małej ojczyzny i pomyślność jej obywateli. W związku z tym przedstawiam krótki, energetyczny filmik, prezentujący naszą aktywność na wielu płaszczyznach, wynikających m.in. z naszej sprawności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.


 

Obchody Święta Niepodległości

11 listopada 1918 roku we Francji zostało podpisane zawieszenie broni między państwami ententy a Niemcami. Wielka Wojna dobiegła końca. W Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem. Nad Polską zaświeciła jutrzenka swobody. Cztery pokolenia Polaków marzyły o niepodległości, walczyły za nią, ginęły. Piąte doczekało tej wspaniałej chwili, której 101 rocznicę dziś świętujemy.

Zanim jednak ziściło się to wielkie marzenie Polaków przez 123 lata niewoli krew bohaterskich synów naszego narodu, niezachwianie wierzących, że jeszcze Polska nie zginęła zapisywała tragiczne karty naszej historii. Odnajdziemy na nich między innymi ostatnią próbę ratowania gasnącej Ojczyzny podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, czy dramatyzm powstań listopadowego i styczniowego. Choć zrywy te skończyły się klęską militarną stały się zaczynem odrodzenia polskiej państwowości, hartowały polskie dusze, rozniecały patriotyczne iskry. Dzięki przywiązaniu do narodowej tradycji, kultury i wiary ojców, stanowiącemu niewyczerpane źródło polskości, możliwe było odrodzenie Rzeczypospolitej w chwili najważniejszej próby, gdy zwaśnione państwa zaborcze rozpętały pożogę wojny światowej. Z popiołów starego porządku, niczym feniks, mogła odrodzić się wówczas wolna i niepodległa Polska. Mogła, dzięki krwi przelanej przez jej synów, ale także dzięki dojrzałości i mądrości przywódców, którzy potrafili się wzbić ponad podziałami, ponad osobistymi animozjami i w sprawach żywotnych dla narodu i państwa mówić jednym głosem. Ogromną pracą udało się wówczas połączyć ziemie trzech zaborów, tak różne pod względem rozwoju, infrastruktury, czy mentalności. Był to tytaniczny wysiłek, który zrodził II Rzeczpospolitą, bez której nie byłoby dzisiejszej Polski.

I wydawać by się mogło, że ponad wiek niewoli i świadomość przyczyn utraty niepodległości oraz ceny, jaką trzeba było zapłacić za jej odzyskanie, będą wystarczająco wstrząsającym doświadczeniem, przemawiającym dobitnie do wyobraźni, pozwalającym uniknąć popełniania tych samych błędów. Niestety, szybko okazało się jak krótka i zawodna jest ludzka pamięć. Przedkładanie partykularnych partyjnych interesów, czy osobistych niechęci nad dobro państwa, rozdmuchane ambicje, skrajny radykalizm który wyklucza kompromis, arogancja-rodząca przekonanie o własnej nieomylności i jedynej słuszności, brak szacunku do współobywateli zaczęły stopniowo przepełniać polskie życie polityczne. Krótka chwila otrzeźwienia, jaką przyniosło bolszewickie zagrożenie, ponownie pokazała, że przeciwnicy polityczni mogą jednak współpracować w imię dobra Państwa w rządzie jedności narodowej. Niestety ówcześni politycy nie potrafili wyciągnąć z niej lekcji. Efektem były rosnące podziały w społeczeństwie, zabójstwo Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, bratobójcze walki dawnych towarzyszy broni w maju 1926 roku i wykopanie na lata przepaści między rodakami!

Drodzy Zebrani !

 

Kto sieje wiatr zbiera burzę. Któż z nas nie zna tego przysłowia? Ale czy pamiętamy o nim na co dzień? Czy tu i teraz, w 2019 roku, w naszej wolnej Ojczyźnie robimy wszystko, aby zastopować toczenie się błędnego koła historii, powstrzymać opętańczy taniec, w którym zatraca się trzeźwy osąd i właściwą hierarchię wartości, w którym do głosu dochodzą coraz bardziej skrajne, wyniszczające emocje? Jaką dziś drogę w przyszłość wybieramy dla siebie i przyszłych pokoleń Polaków?

Święty Jan Paweł II, który doświadczył tragedii wojny i traumy utraty niepodległości nawoływał -Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje! Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”

Musimy pamiętać, że wolność narodu jest rzeczywistością dynamiczną, nietrwałą, ulegającą zmianom i związaną z kondycją ducha narodu. Wolność swą naród może umacniać, ugruntowywać albo ją utracić. Nie dzieje się to z dnia na dzień. To proces, który narasta powoli. Albo naród miłuje Ojczyznę, ceni sobie wolność i czyni wszystko, by ją zachować, albo zapomina o Ojczyźnie, lekceważy wolność i marnotrawi wysiłek i ofiary wielu pokoleń!

Na podstawie doświadczeń z naszej gminy jestem przekonany, że dziś wciąż możliwe jest w naszym kraju wznoszenie się ponad podziałami w sprawach najistotniejszych, spoglądanie dalej niż czubek własnego nosa, zgodna praca dla wspólnego dobra.

 

Szanowni Państwo !

Przykładem poczucia przez lokalną społeczność wspólnoty przeszłości, teraźniejszości i przyszłości stanowi sołectwo Ładna, goszczące dziś uczestników gminnych obchodów Święta Niepodległości.

Ładna, będąca początkowo przysiółkiem Skrzyszowa, jako miejsce, z którym graniczy Pogórska Wola pojawiła się w XIX-wiecznym „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”. Jej administracyjna historia rozpoczyna się 25 października 1949 roku, kiedy wojewoda krakowski wydał rozporządzenie, mówiące o utworzeniu gromady Ładna.

Rozwój miejscowości nabrał tempa od lat sześćdziesiątych. Powstało wówczas kółko rolnicze, konie zaczęto zastępować ciągnikami, a w gospodarstwach pojawiły się maszyny rolnicze. To okres kiedy w wielu domach rozbłysło światło oraz pojawiły się pierwsze anteny telewizyjne. W wigilię 1970 w szkole zainstalowano pierwszy telefon. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został powołany Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w Ładnej, na którego czele stanął Pan Czesław Boruch. Dzięki zaangażowaniu komitetu i oddaniu mieszkańców już w 1986 roku został oddany do użytku nowy budynek szkoły. Na prośbę mieszkańców komitet nie rozwiązał się, ale rozpoczął prace nad budową sali gimnastycznej, która została oddana do użytku najmłodszych mieszkańców miejscowości w 1995 roku. Lata osiemdziesiąte to również okres powstania komitetu, którego celem było utworzenie nowej parafii i budowa kościoła. Na jego czele stanął wówczas na krótko Julian Tchoń a następnie Józef Sysło.

Dziś Ładna w pełni zasługuje na swoją nazwę. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i gminy pięknieje z dnia nadzień, w pełni wykorzystując szansę, jaką stwarza sąsiedztwo Tarnowa, stając się miejscem coraz bardziej bezpiecznym, przyjaznym, z którym wiąże swoją przyszłość coraz więcej osób.

 

Drodzy Państwo !

 

Świętujmy dziś radośnie Święto Niepodległości, a pamiętając słowa Cypriana Kamila Norwida, że Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, manifestujmy swój patriotyzm, nie tylko od święta. Pracujmy w zgodzie dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, uczmy już od najmłodszych lat miłości do Niej. Dzięki temu będziemy państwem silnym, z którym będą się liczyć inne narody, a składając dziś hołd naszym przodkom za dar wolności pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.

 


 
Więcej artykułów…