Blog

Bliscy zawsze blisko

 

Dynamika czasu, zmian, wydarzeń jest nieuchronna i nieubłagalna. Ziarenka piasku w klepsydrze wyznaczają kolejne sekundy, minuty, godziny, dni, tygodnie czy miesiące. W naszych kalendarzach, mniej ściennych a już bardziej elektronicznych na dobre już zaznajomiliśmy się z nową datą 2022. W takim teraz roku zaczynamy funkcjonować i adaptować się do otaczającej nas rzeczywistość. A ta nie rozpieszcza komunikatami. Z każdego zakątka słyszymy o podwyżkach, drożynie, szalejących cenach gazu czy energii elektrycznej. Wszyscy musimy się zmierzyć z tymi wyzwaniami. Mam jednak nadzieję, że w pogoni za oszczędnościami, analizami nie zapomnimy o tym co najważniejsze.

Świat mocno się zmienia. Doświadczamy tego wszyscy bez wyjątku. Koronawirus i następstwa z nim związane mocno przewartościowały nasze pryncypia. Wpłynęły co smutne na nasze postawy czy emocje. Oś sporu, która jeszcze do niedawna przebiegała według czytelnej politycznej linii, teraz wektoruje wzdłuż podziału wyznaczonego przez punkt odniesienia się do szczepień czy przepisów z nimi związanych. W tym wszystkim zapominamy, że warto nieco zwolnić w dyskusjach, debatach i zacząć spoglądać na to co dzieje się wokół nas i to kto wokół nas się znajduje. Właśnie teraz każdemu potrzebna jest pozytywna naturalna odskocznia, która wprowadzi nas w emocjonalny spokojniejszy, ale też nieco radośniejszy świat. Nie wyguglujemy tego w sieciach czy profilach, nie pomogą nam w tym udostępnione relacje czy zdobyte lajki. Mając oparcie w rodzinie zawsze możemy łatwiej pokonać każdą trudność, zmierzyć się z trudnym wzywaniem, czy wyznaczyć się i motywować do nowych celów.

Nie można o tym zapominać. Może zamiast bezkrytycznego wertowania sieci – postawmy na rozmowę, relację, serdeczność, życzliwość czy uśmiech. Ileż to może przynieść radości, ale też energetycznego wsparcia, które właśnie dziś i teraz każdemu jest potrzebna. Bez emocjonalnego oparcia zdobycie nawet drobnej przeszkody może okazać się hiperniebezpiecznym zadaniem.

Nie zapominajmy o ludziach, którzy zawsze są z nami. Pomagajmy sobie nawzajem. To tak niewiele, ale zarazem dużo. W rzeczywistości, w której funkcjonujemy  to niezwykle istotne, to kapitał nie do przecenienia, on może być niezwykle ważnym spoiwem i najtrwalszym pomostem łączącym teraźniejszość z jutrem. Myśląc o przyszłości, zbudujmy ją na trwałych fundamentach.

 

 


 

2+2 = miliony... ??!! ;-)

Umiesz liczyć, liczyć na siebie – stare i wyświechtane już powiedzenie, dobrze obrazuje kilka zdań, które właśnie chcę poświęcić w tym właśnie blogu. Retoryczna matematyka dobrze wprowadza nas wszystkich w świat ekonomii, który jest niezwykle ważny, o ile nie najważniejszy, w naszym funkcjonowaniu i to nie tylko w dorosłym życiu. A wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie…

Bardzo mi miło, że w ostatnim czasie miałem swój udział w edukacji ekonomicznej młodego pokolenia. Każde takie spotkanie jest interesującym wyzwaniem, ale też ciekawym doświadczeniem. Zawsze jako pedagog starałem się mieć dobre relacje z uczniami. W pracy, w samorządzie nadal zostaję wierny tej zasadzie, bo wiem, że to właśnie młodzież jest nie tylko naszą nadzieją, ale i przyszłością nie tylko naszej małej ojczyzny.

Młodzież nie odżegnuje się od odpowiedzialności i jest przy tym złakniona wiedzy. Przekonałem się o tym – zresztą – nie pierwszy raz podczas odwiedzin Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie, w której realizowany był ciekawy projekt matematyczny „Z finansami za pan brat – z matematyka przez całe życie”. W jego ramach uczniowie klas 7a, 7b, 8a, 8b zaprosili mnie do zaprezentowania wykładu o „Matematyka a badania zjawisk zachodzących na rynku finansowym”. Ucieszyłem się z zaproszenia, jak również z zaproponowanej tematyki. To niezwykle ważne, żeby w obecnych czasach rozpowszechniać wiedzę ekonomiczną, nawet w elementarny sposób. Edukacja z tego obszaru jest kluczowa w wielu dziedzinach życiach. Pozwala nie tylko odpowiednio oszczędzać, ale co ważniejsze pomnażać kapitał. Warto w życiu bowiem stosować zasadę, że bardziej cieszy nie bogactwo, ale świadomość mądrego jego pomnażana. Aż w tym momencie przypomina się biblijna przypowieść o talentach.

Podczas mojego wykładu skupiłem się też na praktycznej stronie finansów. Młodym obywatelom, a w przyszłości podatnikom, wspominałem m.in. o tym czy warto oszczędzać? Jak pomnażać kapitał? Czym jest czasowa wartość pieniądza, co to jest inflacja. Nie mogło zabraknąć też zagadnień dotyczących szacowania ryzyka. Stąd też wspomniałem również, że akcje mogą nie tylko przynosić korzyści. Czasami mogą również przyprawiać o palpitacje serca i drenaż portfelów. Dobrze mieć ten czujnik włączony, szczególnie w okolicznościach, w których inwestycje lub dobra pomyślność kojarzy nam się tylko z zarabianiem. Zajęcia dla mnie były ciekawe, a jeszcze większą satysfakcję mam z faktu, że podczas niej uczniowie zrozumieli, że warto się uczyć matematyki, a logiczne myślenie, przewidywanie może im tylko wyjść na dobre.


 

Powrót :)

Wracam! Zdrowy, ale też pełnych nowych doświadczeń zdrowotnych. Ostatni czas to dla mnie zmagania z COVID 19. W większości bezobjawowo, jednak nie mogę napisać, że wcale go nie odczuwałem. To pokazuje, że musimy dbać o zdrowie swoje i naszych najbliższych, i (moim skromnym zdaniem) się szczepić. W mojej ocenie, dzięki temu, że się zaszczepiłem, lżej przeszedłem chorobę i teraz jest już wszystko w porządku.

Mimo komplikacji zdrowotnych, praca w urzędzie, gminie idzie wytyczony torem. Jak zawsze sporo się dzieje i jest też okazja do zasygnalizowania, pozytywnych mam nadzieję rozwiązań i spraw. Dotyczą wielu obszarów, w tym bezpieczeństwa. Zaczynamy powoli przymierzać się do dyskusji na temat budowy ronda na skrzyżowaniu w Ładnej między DK94 a drogą prowadzącą z Ładnej w kierunku Woli Rzędzińskiej. To bardzo ruchliwe miejsce a wprowadzenie kołowego skrzyżowania z pewnością wpłynęłoby na poprawę warunków bezpieczeństwa w tym miejscu. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z starostą tarnowskim i przedstawicielami GDDKiA.

Myślimy również o rozwoju bazy sportowej. Za kwotę 272 tys. złotych zakupiliśmy właśnie działkę obok szkoły podstawowej w Łękawicy. Zamierzamy na jej części postawić nowe boisko sportowe. Plany już mamy. Dzięki zakupionemu gruntowi unikniemy części kosztów związanych z przebudową sieci energetycznej i wodociągowej. Podobne działania podjęliśmy w Szynwałdzie. Tam czekamy na finalizację regulacji terenu pod boisko sportowe. I na koniec dobra wiadomość. Otrzymaliśmy właśnie 3,5 mln złotych na rozbudowę infrastruktury sieci wodociągowej. Dzięki temu będziemy mogli doprowadzić ją wszędzie tam gdzie jeszcze nie było to możliwe. Na to oczywiście będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Związane jest to z wykonaniem dokumentacji projektowej, którą chcemy zrealizować w 2022 roku a w kolejnym fizycznie ją budować. Poprawi to naszą, i tak już dość dobrze rozbudowaną, sieć infrastruktury wodociągowej.


 

Rankingi, oświetlanie i zebrania

„Mimozami jesień się zaczyna” pisał Julian Tuwim, a śpiewał Czesław Niemen, jeden z największych polskich artystów estradowych XX wieku. Jesień to także czas wielu rozmów, spotkań, a co za tym idzie realizacji planów i kontynuacji rozpoczętych inwestycji. Jesień, to również okres, w którym tworzone się rankingi i podsumowania. Dotyczy to prestiżowych zestawień, realizowanych we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Jego celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem społeczno-gospodarczym. Ocenie podlegają wszystkie gminy z województwa małopolskiego (z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa). Za zebranie danych i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny.

W omawianym rankingu Nasza gmina zajęła bardzo wysokie miejsce. Szczególnie dotyczy to zestawienia pozyskanych środków z funduszy zewnętrznych. Wysoko również jesteśmy oceniani jako gmina, która rozsądnie, a co za tym idzie racjonalnie gospodaruje środkami przeznaczonymi na administrację publiczną. Jest to znakomita wiadomość dla mieszkańców gminy, ale również potencjalnych inwestorów, którzy mogą być pewni, że każda złotówka zostanie przez nas dobrze zainwestowana. Niniejsze zestawienie tylko potwierdza, że jesteśmy godnymi zaufania i wiarygodnymi partnerami.

Wysokie miejsca w rankingach cieszą. Należy jednak pamiętać, że nie byłoby ich gdyby nie aktywność na innych obszarach. Dotyczy to zwłaszcza inwestycji. Warto wspomnieć o tych mniejszych, które poprawią warunki drogowe, a co za tym idzie, wpłyną na bezpieczeństwo oraz komfort życia. W najbliższym czasie zamierzamy uzupełnić kruszywo na drogach gminnych, dzięki pozyskaniu dodatkowych środków. Do końca roku chcemy również położyć nakładki asfaltowe w każdej z miejscowości (na ok. 30 fragmentach).

Cieszyć może także ilość pozwoleń na budowę. W tym roku ich tempo nadal rośnie. Na chwilę obecną wydano aż 106 pozwoleń! Przypomnę, że w całym 2020 roku było ich 108. Pokazuje to, jak w Naszej gminie dynamicznie rozwija się ten sektor. Potwierdza on również naszą długofalową strategię rozwoju na tym polu. Proste i szybkie procedury, udogodnienia cywilizacyjne i strukturalne pomagają i zachęcają. I oby tak dalej.

Jakie mamy plany na najbliższy czas? M.in. zamierzamy poprawić stan gminnego oświetlenia. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców (zgłoszenia podczas zebrań wiejskich). Wiem, że to ważne sprawy, dlatego nie lekceważymy problemu. Przy okazji chciałbym podziękować każdemu sołtysowi, radnym i mieszkańcom za uczestnictwo w zebraniach wiejskich oraz zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności. Razem możemy więcej. Dziękuję!


 

NOWA SZKOLNA NADZIEJA

 

Nareszcie! Po długim okresie oczekiwania, niepewności i wątpliwości, usłyszeliśmy wspólnie pierwszy dzwonek. Dzwonek, który pierwszego września oznacza nie tylko powrót do ław szkolnych, ale też powrót – oby - do normalnej edukacji, tj. z nauką odbywającą się stacjonarnie. Długo czekaliśmy, aby problemy z pandemią z Covid-19 odeszły i nigdy nie wróciły. Dziś wiemy, że tak nie będzie. Chciałoby się, żeby koronawirus nie miał mutacji. Czy tak się stanie? Lekarze nie mają wątpliwości. Tylko szczepienia mogą ograniczyć lub zniwelować rozprzestrzenianie się wirusa – to jednak temat na innego bloga.

Edukacja zaczyna funkcjonować – oby już tylko koncentrowała się na wyzwaniach, do których jest przyporządkowana. Myślę o przekazywaniu wiedzy, wychowaniu, poszerzaniu horyzontów czy zdobywaniu nowych umiejętności. Tworzeniu jakości i tożsamości, która w prostej linii może przyczynić się do urzeczywistnienia hasła „Dobry nauczyciel, nie boi się kiedy uczniowie go przerastają” – chodzi w tym przypadku o wiedzę.

Nowy rok szkolny, to niejako już tradycyjnie w Naszej Gminie czas nowych wyzwań. Kreujemy je na różnych obszarach. Każdy jej filar jest dla nas ważny. Jednak można się zgodzić z faktem, że w tej kategorii szkolna infrastruktura odgrywa niezwykle istotną rolę. Co roku przed pierwszym września, również w tym miejscu, prezentuję, co udało nam się zrealizować. Bardzo się cieszę, że również teraz mogę podzielić się dobrymi wiadomościami.

Coraz bliżej oddania jesteśmy historycznej inwestycji. Myślę o żłobku. Nie muszę mówić, jak ważna i potrzebna będzie to placówka. O jej utworzeniu mówiło się od dawna. Nie mogę się doczekać, żeby została zrealizowana. Jeżeli nic się nie zmieni, to cieszyć się z niej będziemy już za kilka miesięcy. To jednak nie wszystko. Warto też wspomnieć o rozbudowie przedszkola w Skrzyszowie. Będzie się mieściło częściowo na terenie szkoły podstawowej nr 1, a częściowo w nowo dobudowanej części, połączonej ze szkołą. To kolejny dowód, że rozwijamy Naszą Gminę i tworzymy jak najlepsze warunki do rozwoju. Pamiętajmy, że dostępność usług edukacyjnych jest niezwykle istotna. Na realizację tych zadań pozyskaliśmy wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz programu „Maluch+” w łącznej kwocie 3,81 mln złotych.

Na koniec, korzystając z okazji, pragnąłbym życzyć wszystkim z okazji rozpoczętego roku szkolnego, energii, radości i wielu sukcesów. Oby nowy rok szkolny był dla wszystkich owocny, pełen zapału i spełniania własnych celów. Wszystkiego dobrego!

 


 
Więcej artykułów…