Blog

Stalowe zdrowie

Zamieszczając poprzedni wpis na blogu szykowałem się do operacji usunięcia migdałków i koniecznego okresu rekonwalescencji pooperacyjnej, wyrażając nadzieję, że ten przebiegnie bez powikłań i wkrótce wrócę do swoich obowiązków w naszym Urzędzie Gminy. Tak też się stało i od zeszłego tygodnia pełen sił i zapału znów jestem do Państwa dyspozycji.

W tym miejscu pragnę podziękować za najwyższej jakości opiekę medyczną lekarzom i pielęgniarkom Oddziału Otolaryngologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnowie, dzięki której tak szybko mogłem wrócić do zdrowia. Za sprawne funkcjonowanie Urzędu Gminy w Skrzyszowie podczas mojej nieobecności dziękuję wszystkim moim współpracownikom, a szczególnie Pani Sekretarz Gminy Cecylii Andrusiewicz, która w tym czasie przejęła dodatkowo większość moich obowiązków. Bardzo dziękuję również wszystkim radnym i sołtysom za czuwanie nad sprawami mieszkańców a zwłaszcza jej przewodniczącemu Panu Marcinowi Trybie za koordynację i zaangażowanie.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a dla każdego chorego olbrzymie znaczenie mają słowa wsparcia i otuchy w trudnych dla niego chwilach. Dziękuję wszystkim, którzy w gąszczu codziennych spraw i obowiązków znaleźli chwilę aby podzielić się ze mną miłym słowem, życzyć szybkiego powrotu do zdrowia, dodać motywacji w zmaganiach z bólem i rygorem postępowania pooperacyjnego.

Przy okazji zachęcam również Państwa do traktowania spraw zdrowotnych jako priorytetowych i nie odkładania ich na półkę. W tych kwestiach powinniśmy się kierować zasadą, co masz zrobić dzisiaj nie odwlekaj tego i zrób to natychmiast. Mam nadzieję, że okres nawracających infekcji gardła mam już za sobą i od tej pory bez przerw na ich leczenie będę mógł wypełniać, najlepiej jak potrafię, swoje obowiązki na stanowisku Wójta Giny Skrzyszów.

 

 

 


 

Inwestycje, ranking i inne

Kiedy wykonujesz jakąś pracę, podchodzisz do niej z sercem i starasz się wypełniać swoje obowiązki najlepiej, jak potrafisz, ważne jest dla ciebie, jakie efekty Twojego wysiłku widzą i oceniają inni. W systemie demokratycznym wymierne narzędzie weryfikacji działań samorządu lokalnego stanowią wybory samorządowe. Ich wyniki są dla mnie i moich współpracowników najlepszym dowodem słuszności podejmowanych decyzji i pozytywnej oceny ich rezultatów przez naszą lokalną społeczność, stanowiąc jednocześnie ogromny zastrzyk motywacyjny do dalszej aktywności.

Jednak nie tylko wyborcy oceniają pracę samorządowców. Nasze działania podlegają również obiektywnej ocenie w różnego rodzaju rankingach, prowadzonych przez poważne instytucje. Właśnie ukazał się raport Głównego Urzędu Statystycznego, zawierający ocenę wykorzystania środków unijnych w ramach polityki spójności do połowy ubiegłego roku we wszystkich …

2478 gminach w Polsce.

Dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy, czy miasta w perspektywie unijnej na lata 2014-2020. Ranking otwiera Warszawa z kwotą prawie 17 mld zł, a zamykają gminy Dąbrowice i Oporów, gdzie wartość realizowanych projektów wyniosła zaledwie 22 666 zł. Gmina Skrzyszów w tym zestawieniu znalazła się na …

76 miejscu!

Według danych GUS w badanym okresie czasowym pozyskaliśmy

314 372 457 zł!

To ogromny sukces, zważywszy, że…

to najlepszy wynik wśród gmin wiejskich nie tylko w powiecie, ale i w województwie!

Miejsca przed nami, w zdecydowanej większości, zajęły miasta, których liczba mieszkańców wielokrotnie przekracza liczbę mieszkańców naszej gminy! Ten wspaniały wynik to powód do dumy dla całej naszej wspólnoty. Wszystkim, którzy dołożyli do niego swoją, choćby małą, cegiełkę serdecznie dziękuję! Szczególnie zaś ciepłe słowa kieruję do radnych, sołtysów, radnych sołeckich, wszystkich społeczników za ich ogromne zaangażowanie i pełną poświęcenia pracę na rzecz naszej społeczności. Dziękuję również pracownikom naszego Urzędu Gminy, których wiedza, zaangażowanie, umiejętność poruszania się w gąszczu unijnych przepisów prawnych i benedyktyńska wręcz cierpliwość przy tworzeniu dokumentacji uczyniły z gminy Skrzyszów potentata w sferze pozyskiwania środków zewnętrznych! Dziękuję także wszystkim instytucjom, stowarzyszeniom, firmom, mieszkańcom z terenu gminy oraz działającym na naszym terenie, bo ten sukces to efekt działania absolutnie NAS WSZYSTKICH!

W bieżącym roku nadal nie zwalniamy tempa inwestycji. Dzięki sprawnej i profesjonalnie przygotowanej ofercie przetargowej udało się pozyskać firmy do realizacji poszczególnych przedsięwzięć, polegających na zagospodarowaniu przestrzeni publicznej w miejscowościach Ładna, Łękawica, Skrzyszów oraz Szynwałd. Warto dodać, że również na te inwestycje zdobyliśmy dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie prawie 1,6 mln złotych. To największa kwota w regionie! W obecnym okresie nadpopytu usług budowlanych naprawdę nie było to łatwe zadanie i ogromnie cieszę się, że dopięliśmy swego, dzięki czemu z efektów tych działań już wkrótce będziemy mogli wszyscy korzystać. To jednak nie wszystko. W naszych miejscowościach będzie nie tylko ładniej, ale też, co niezwykle istotne, bezpiecznej. Ogłosiliśmy bowiem przetarg na powstanie kolejnych przejść dla pieszych i chodników.

Warto zaznaczyć, że nie próżnowaliśmy także w kwestii prac wodno-kanalizacyjnycyh. W latach 2011-19 na ten cel przeznaczyliśmy ponad 24 mln złotych. Tarnowskie Wodociągi zainwestowały dodatkowo ponad 11 mln złotych. Łącznie inwestycje wodno-sanitarne kosztowały ponad 35 mln złotych! To nie tylko robiąca wrażenie kwota, ale przede wszystkim duży krok w stronę dalszej poprawy warunków życia i atrakcyjności naszych miejscowości.

Dane, które zaprezentowałem potwierdzają jednoznacznie, ze wciąż aktualne jest hasło – „Gmina Skrzyszów w budowie”.

 

Na zakończenie pozwolę sobie na kilka słów osobistych. Zaangażowanie w pełnioną funkcję i brak „odpowiedniego czasu” były do tej pory powodem odsuwania w czasie decyzji, dotyczących spraw zdrowotnych. Niestety, nawracające w ostatnim okresie coraz częściej anginy sprawiły, że dalsze odkładanie, czekającego mnie zabiegu usunięcia migdałków, stało się niemożliwe. Mam nadzieję, że zarówno operacja, jak i okres rekonwalescencji przebiegną bez powikłań i wkrótce będę mógł wrócić, pełen zapału i energii, do dotychczasowej aktywności, w tym do prowadzenia blogu. Za okres przerwy, również w tej formie kontaktu z Państwem, który potrwa prawdopodobnie kilka tygodni przepraszam i proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.


 

Wielkie serca i mądrość seniorów

Kolejna odsłona Koncertu Charytatywnego w Skrzyszowie za nami. To wydarzenie, którego idea zrodziła się z potrzeby serca 9 lat temu, na stałe zagościło w kalendarzu ważnych imprez nie tylko w Skrzyszowie. Co roku gościmy coraz większą liczbę gości spoza naszej gminy. Dzięki wytrwałości, ciężkiej pracy i stałemu, świadomemu podnoszeniu poprzeczki przez te wszystkie lata, udało nam się zdobyć renomę wśród fanów dobrej muzyki i połączyć dobrą zabawę ze szlachetnym celem. Dzisiaj Koncert Charytatywny w Skrzyszowie to wydarzenie o charakterze artystyczno- dobroczynnym, w którym warto i należy uczestniczyć, o czym świadczą rozchodzące się jak świeże bułeczki wejściówki i wypełniona hala sportowa w Skrzyszowie. Dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego sukcesu to powód do dumy i poczucia w pełni zasłużonej satysfakcji.

W tym roku w warstwie artystycznej koncert wspierali muzycy z S.M. ROCK i gwiazda wieczoru zespół Dżem. Zapowiedź występu legendy, łączącej w swojej twórczości od 40 lat rock z bluesem sprawiła, że uczestnicy ostrzyli sobie apetyty na prawdziwą wieczorną muzyczną ucztę. I się nie zawiedli. Bracia Otrębowie i spółka udowodnili, że wciąż są w najwyższej formie, a dzięki umiejętnościom muzycznym oraz zdolności wyczuwania nastroju i łatwości nawiązywania kontaktu z odbiorcą hipnotyzowali swoimi aranżacjami zgromadzoną publiczność. Oczywiście nie mogło obyć się bez bisów, a deser przygotowany przez muzyków Dżemu był prawdziwą wisienką na torcie ich występu, podgrzewając do czerwoności i tak już gorącą atmosferę doskonałej, wspólnej zabawy na widowni. Kto był, wie o czym piszę , kto nie był, niech żałuje ;) Tym, którzy byli dziękuję, natomiast dla pocieszenia tych, którzy nie byli przekazuję dobrą wiadomość - kolejna możliwość sprawdzenia, jak łączymy wspaniałą, z najwyższej półki, muzykę z pomocą dla potrzebujących już za rok, podczas okrągłej, dziesiątej edycji naszego koncertu a… jeśli uda nam się zrealizować plany … będzie się działo :)

Kilka osobnych słów należy poświęcić rzecz jasna zasadniczej przyczynie naszych corocznych spotkań, czyli zbiórce funduszy, które pozwalają nam nieść pomoc ciężko doświadczonym przez los mieszkańcom naszej gminy. Dzięki Państwa hojności, płynącej z czysto ludzkich uczuć, jak współczucie, empatia oraz potrzeba pomagania innym w tym roku kolejne osoby otrzymają nasze wsparcie. Spotykam się z tymi ludźmi oraz ich rodzinami i proszę mi wierzyć, poczucie wspólnoty i wymierna finansowa pomoc mają dla nich olbrzymie znaczenie, zarówno w sferze psychicznej, jak i materialnej, przywracając wiarę w drugiego człowieka oraz pozwalając rozwiązywać problemy, jawiące się wcześniej jako nierozwiązywalne. W ich imieniu , swoim oraz wszystkich organizatorów koncertu dziękuję Państwu serdecznie za te płynące z głębi serca dary. Osobne słowa podziękowania kieruję do służb, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem, naszych sponsorów oraz wszystkich, którzy poświęcili swój czas i energię podczas organizacji 9 Koncertu Charytatywnego w Skrzyszowie. Z Waszym zaangażowaniem i wiarą w słuszność naszych działań możemy nie tylko organizować koncerty, ale i góry przenosić. Szczerze Wam za to dziękuję i … proszę o jeszcze. Wciąż są osoby, które na nas liczą i czekają na naszą pomoc. Musimy zrobić wszystko, aby ich nie zawieść.

Początek roku to także tradycyjne spotkania opłatkowe z naszymi seniorami. Bardzo cieszy mnie wysoka frekwencja, stanowiąca dowód, że są potrzebne i warto je organizować. Oprócz składania świąteczno-noworocznych życzeń, to okazja do szczerych rozmów z ludźmi z ogromnym życiowym doświadczeniem, którzy żyjąc w niełatwych przecież czasach, zmuszeni byli z niejednego pieca jeść chleb. Zawsze uczestniczę w tych spotkaniach z wielką radością i nadzieją, że dowiem się czegoś nowego. Uczmy nasze dzieci szacunku do seniorów, umiejętności słuchania ich oraz korzystania z bogactwa ich mądrości i wiedzy . I tej dotyczącej historii, i tej dotyczącej codziennych, z pozoru drobnych spraw. To dużo mniej bolesne zarówno dla jednostek, jak i całego narodu, niż uczenie się na własnych błędach.

 

 


 

Legenda rocka w Skrzyszowie

Tradycyjnie Nowy Rok zaczniemy w Skrzyszowie z wysokiego C wydarzeniem, które łączy najwyższej próby muzykę ze szlachetnym celem. Tradycyjnie, ponieważ idea naszych koncertów charytatywnych ma swoją już dziewięcioletnią historię. Prze ostatnie lata wspólnie bawiliśmy się z takimi gwiazdami jak Łzy, Bracia, Ania Wyszkoni, Lady Pank, Pectus, Feel, IRA oraz Andrzej Piaseczny. W tym roku pragnę Państwa zaprosić, a robię to z ogromną przyjemnością, na wieczór spędzony z prawdziwą ikoną polskiej sceny muzycznej, legendą muzyki rockowo-blusowej, na koncert zespołu Dżem. Wprawdzie w jego składzie nie ma już charyzmatycznego Ryszarda Riedla, ale jego duch z pewnością będzie nam towarzyszył w tę styczniową noc.

Zespołu braci Otrębów nie trzeba chyba nikomu bliżej przedstawiać. Któż z nas nie słyszał ich nieśmiertelnych przebojów Whisky, List do M, Sen o Victorii , Skazany na bluesa, czy Czerwony jak cegła. Na pewno wybrzmią w hali sportowej w Skrzyszowie. Nie zabraknie również najnowszych aranżacji utworów, które są bardzo ciepło przyjmowane podczas koncertów zespołu. Dżem to doświadczeni muzycy, będący, jak wino, im starsi tym lepsi. W tym roku zespół obchodzi 40 urodziny, a jubileuszowy koncert odbędzie się w rodzinnym mieście założycieli zespołu, w miejscu kultowym dla fanów bluesa, czyli katowickim Spodku.

Kolejna edycja naszego Koncertu Charytatywnego pokazuje, że nie tylko w dużych miastach, ale także w gminie, takiej jak nasza, można śmiało organizować poważne przedsięwzięcia muzyczne, które z czasem stają się stałym, powszechnie docenianym punktem na mapie koncertów w regionie.

Trzeba jednoczenie pamiętać o zasadniczym celu naszych koncertów, jakim jest niesienie pomocy tym, z którymi los nie obszedł się łaskawie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że również w tym roku dzięki żarowi Państwa serc, będziemy mogli wspomóc kolejne osoby, znajdujące się w trudnej sytuacji. Budujące jest dla mnie rosnąca, z roku na rok, liczba firm i osób prywatnych, oferujących wsparcie na wielu płaszczyznach. Mam nadzieję, że uda nam się zebrać kolejną wysoką kwotę. Nasze koncerty są wspaniałą lekcją dobroczynności, dowodem wrażliwości i czysto ludzkich uczuć ich uczestników, pozwalają zachować wiarę w człowieka w dzisiejszych niełatwych czasach. I jest to wartość bezcenna.

Na zakończenie kilka słów dotyczących bezpośrednio mojej osoby. Niestety dla mnie nowy rok, rozpoczął się od zmagania z chorobą, która wyłączyła mnie chwilowo z aktywności zawodowej. Liczę na to jednak, że już wkrótce walka mojego organizmu z nieprzyjaznymi drobnoustrojami, wspomagana zaleceniami lekarskimi i zdobyczami medycyny, okaże się zwycięska i znów w pełni sił będą mógł rzucić się w wir swoich obowiązków. Przy okazji moich kłopotów zdrowotnych chciałbym zaapelować - dbajmy i troszczmy się o nasze zdrowie, nie lekceważmy niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie ułatwiajmy im pokonania naszego układu odpornościowego. Zwłaszcza, że już 27 stycznia spotykamy się na IX Koncercie Charytatywnym :)

 


 

Bezpieczny nowy rok

Nowy rok 2019 już powoli rozgościł się w naszym życiu. Snujemy plany, postanowienia i zaczynamy pracować na pomyślność, której finał będzie za ponad trzysta dni. Warto przy ich wyznaczaniu pamiętać o słowach, które mogą być dla nas drogowskazem. „Najważniejszy w każdym działaniu jest początek” – tak pisał Platon, wybitny myśliciel w oddalonej o tysiąc lat rzeczywistości. Siła tych słów jest nieprzemijająca. Oby miała dla nas szczęśliwe zakończenie.

Nowy rok to dla każdego samorządu również nowe wyzwania i plany.

Nowy rok rozpoczynamy z ciekawymi zamierzeniami, ale też dobrymi wiadomościami dla mieszkańców a szczególnie strażaków. Kilka dni temu jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogórskiej Woli została wyposażona w nowy samochód. Dzięki temu zwiększy się jej wyposażenie, ale też możliwości. To w pracy ludzi, którzy zawsze muszą spieszyć z pomocą jest bezcenne. To również świetne wieści dla mieszkańców. Każdy chyba chce mieć świadomość, że może liczyć na wysokokwalifikowaną pomoc zarówno sprzętową czy personalną. Samochodowy transfer do jednostki OSP w Pogórskie Woli spełnił jedno z moich marzeń. Otóż teraz wszystkie jednostki OSP z terenu naszej gminy mają kupione samochody. To trzy nowe średnie, jeden używany oraz dwa Renault Master. Bardzo się cieszę, że udało się to zrealizować. Nie sposób przy tym nie podziękować za zaangażowanie i pomocy wszystkim, którzy do tego się przyczynili. Przede wszystkim radnym, bo bez ich wsparcia nie udałoby się tego zrealizować. Druhom, pracownikom oraz ludziom dobrego serca za olbrzymi nakład pracy i starań. Dodam tylko, że doposażenie sprzętowe to była szersza realizacja naszych działań, które miały poprawić stan jednostek OSP na terenie naszej gminy. I to też nam się udało. W ostatnich latach wyremontowane i rozbudowane zostały remizy. To spowodowało, że o naszych jednostkach OSP możemy powiedzieć, że stoją na wysokim poziomie, co oczywiście przekład się na poziom bezpieczeństwie. Olbrzymio się cieszę, że mogę to napisać! Liczę, że takich dobrych wiadomości w nadchodzącym 2019 roku będzie więcej.

Przy okazji chciałbym życzyć wszystkim mieszkańcom gminy Skrzyszów najserdeczniejsze życzenia. Oby rozpoczęty 2019 rok był czasem optymizmu i dużej pozytywnej energii.

 


 
Więcej artykułów…