Blog

Letnie ładowanie akumulatorów

Cisza, spokój, piękna pogoda, wspaniałe krajobrazy – tak wielu z nas wyobraża sobie wymarzone wakacje. Czekamy na nie z nadzieją, że okażą się niezapomniane. Odpoczynek jest potrzebny każdemu, bez względu na pracę, którą wykonuje. Tak funkcjonuje nasz organizm. Jak aktywność w ciągu dnia przeplata się z porą snu, tak przynajmniej raz w roku, po okresie regularnej pracy potrzebna jest przerwa od obowiązków, aby, używając kolokwializmu - naładować nasze wewnętrzne akumulatory, czyli odbudować nasze zasoby energii życiowej, niezbędne po powrocie do codziennych zajęć. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że to, jak wypoczywamy wpływa potem na naszą pracę po powrocie z urlopu. Idealny wypoczynek, według psychologów, powinien trwać trzy tygodnie. Tyle właśnie potrzeba, abyśmy mogli odczuć jego pozytywne skutki. W tym czasie mamy zapomnieć o sprawach zawodowych, porządnie odpocząć, zrelaksować się, zregenerować siły, a może nawet i trochę ponudzić się, aby … zatęsknić za pracą. Wiem, że te zalecenia specjalistów dla wielu osób są tylko czystą teorią, w praktyce niemożliwą do zrealizowania. Dla czynnych zawodowo, ale też życiowo ludzi wykrojenie nawet kilku dni takiego bezwarunkowego wycofania z codzienności często pozostaje jedynie w sferze marzeń. Sam doskonale o tym wiem, choć muszę się pochwalić, że w tym roku z trudem, ale jednak udało mi się wygospodarować dwa tygodnie urlopu. Najważniejsza, podczas tych dni, była dla mnie możliwość stałego przebywania z najbliższą rodziną, która w ciągu roku wyraźnie odczuwa moje zaangażowanie zawodowe. Staraliśmy się wspólnie intensywnie nadrobić te braki podczas tegorocznych wakacji i cieszę się, że nie dość, że udało nam się zrealizować większość wspólnych planów, to jeszcze szczęśliwie obyło się bez przykrych losowych niespodzianek.

Przełom lipca i sierpnia, wakacje w pełni, a letnie dni rozleniwiają, raz po raz kierując nasze myśli w stronę morskich fal lub górskich grani. I choć słońce kusicielsko, przez większość dni, zagląda do naszych okien, w Urzędzie Gminy nie zwalniamy tempa naszej pracy, a wręcz przeciwnie, u nas w gminie cały czas się coś dzieje. Udało się, co poczytuję za sukces, praktycznie bezboleśnie przygotować naszą gminną sieć szkół do nowego systemu zreformowanej oświaty. To niezwykle istotne z punktu widzenia ciągłości i trwałości procesów edukacyjnych, ale też bezpieczeństwa zawodowego i socjalnego nauczycieli.

Trwają również intensywne prace remontowe, dzięki którym poszerzy się nasza oferta przedszkolna. Od 1 września zamierzamy bowiem uruchomić dwa nowe oddziały. Rozpoczęliśmy również prace związane z adaptacją Zespołu Szkół w Skrzyszowie na potrzeby żłobka.

Ale inwestycje w oświatę to nie wszystko. W każdym z naszych sołectw poprawiamy drogi, budujemy nowe ścieżki rowerowe, rozbudowujemy kanalizację i sieci wodociągowe. Przygotowujemy się również do kilku znaczących wydarzeń, o których w najbliższym czasie Państwa poinformuję. Jak więc widać, mimo wakacyjnej atmosfery, pracy w naszej gminie nie brakuje. Nie może jednak być inaczej, jeśli poważnie traktujemy nasze działania, jako służbę lokalnej społeczności, jednocześnie mając świadomość, że mimo tych wszystkich zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji, wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia.


 

Czas podsumowań

Za nami pierwsze półrocze 2017 roku. To moment ,w którym warto zatrzymać się na chwilę, spojrzeć wstecz, dokonać podsumowań i oceny stopnia realizacji planów w tym okresie.

Tak się składa, że z końcem drugiego kwartału zbiega się zakończenie roku szkolnego, więc na początek kilka zdań na ten temat. W naszej gminie kształcenie i wychowywanie młodych pokoleń traktujemy przede wszystkim jako misję i inwestycję na przyszłość. Nasze działania nastawione na stworzenie dzieciom, młodzieży i ich nauczycielom możliwie najbardziej optymalnych warunków edukacji oraz na stworzenie systemu motywacyjnego, zachęcającego do uzyskiwania jak najlepszych wyników w nauce, znacznie przekraczają zakres wynikający z prawnie przypisanych obowiązkowych zadań gminy w dziedzinie oświaty. Rezultaty nauczania, weryfikowane co roku w postaci niezależnych od nas ogólnopolskich egzaminów już tylko w gimnazjach, jednoznacznie pokazują słuszność naszych decyzji w tej mierze. W tym roku średnia egzaminu gimnazjalnego uzyskana przez uczniów gminy Skrzyszów znacznie przewyższyła średnią powiatową. W nagrodę za osiągnięte wyniki w nauce dwie klasy gimnazjalne pojechały na wycieczkę do Warszawy. Podczas gali stypendialnej Wójta Gminy Skrzyszów rozdaliśmy nagrody za wysoką średnią ocen na łączną sumę około 40 tysięcy złotych. W nowym roku szkolnym uruchomimy dziennik elektroniczny, stwarzający rodzicom możliwość monitorowania na bieżąco ocen swoich pociech, stanowiący narzędzie, podnoszące na zupełnie nowy poziom współpracę ze szkołą w procesie kształcenia. Nie zapominamy o naszych milusińskich również podczas wakacji. W naszej ofercie na aktywny wypoczynek w tym okresie znajdują się między innymi półkolonie, na które z gminnej kasy wyasygnowaliśmy kwotę 85 tysięcy złotych.

Jeżeli chodzi o analizę działań władz gminy na półmetku roku, tematem numer jeden, niezmiennie od wielu lat są inwestycje infrastrukturalne, kluczowy element rozwoju gminy i poprawy bezpieczeństwa oraz jakości życia mieszkańców. Nasza praca zaowocowała między innymi pozyskaniem prawie 2 milionów złotych dofinansowania na sieć wodociągową w Szynwałdzie i Pogórskiej Woli, inwestycję, której całkowita szacowana wartość wyniesie około 4 miliony złotych. Warto podkreślić, że środki te przyznano tylko 42 gminom spośród 128 o nie się ubiegających. To kolejne duże przedsięwzięcie, którego realizację niebawem rozpoczniemy w naszej gminie. Sfinalizowaliśmy również działania dotyczące podpisania umowy na wykonanie sieci kanalizacyjnej na Pogórskiej Woli w przysiółku Poskle za kwotę prawie 5,3 miliona złotych w ciągu 2,5 roku. NA tą inwestycję również udało się pozyskać dofinansowanie z WFOŚ. Reasumując, na chwilę obecną, budżet przeznaczony na realizację gminnych inwestycji przekroczył już 10,5 miliona złotych. Oprócz infrastruktury kanalizacyjno- wodociągowej na bieżąco realizowane są inwestycje w infrastrukturę drogową (powstają chodniki, drogi , ścieżki rowerowe, oświetlenie), remontowane są należące do gminy budynki, powstają plany dalszego zagospodarowania centrów wsi i wiele innych.

A wracając na zakończenie do tematu wakacji, życzę wszystkim mieszkańcom naszej gminy wspaniałej letniej pogody, zarówno tym, którzy będą wypoczywać, jak i tym dla których będzie to okres wytężonej pracy i zbiorów plonów. Wyjeżdżającym na wakacje życzę bezpiecznej podróży, aktywnego i zdrowego wypoczynku, odwiedzenia wielu ciekawych miejsc, poznania interesujących ludzi, przeżycia niezapomnianych przygód, regeneracji fizycznych i psychicznych sił oraz szczęśliwego powrotu do gminy Skrzyszów J.


 

Pracowita wiosna

W końcu nadeszła. W tym roku wyjątkowo długo, niecierpliwie, z utęsknieniem oczekiwana. Pełnia wiosny. Przyroda nie traci czasu i z zapałem odrabia, spowodowane niesprzyjającą pogodą, zaległości. Każda minuta jest ważna, każda maksymalnie wykorzystywana. Podobnie przyspiesza nasze życie. W końcu jesteśmy nieodłączną częścią natury. Godziny i dni większości z nas wypełnione są ważnymi i interesującymi wydarzeniami. Część z nich pojawia się niespodziewanie, zrządzeniem losu. Inne znane są dużo wcześniej, często mając charakter cykliczny, jak np. świąteczne dni.

Niedawno obchodziliśmy taki szczególny dzień. Dzień Matki. Święto, które powinno być bliskie każdemu. Obchodzono je już u starożytnych Greków i Rzymian. Po okresie zapomnienia powróciło w siedemnastym wieku w Anglii. W XIX wieku zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych, a na ziemiach polskich pierwszy raz świętowane było W 1914 roku w Krakowie. Dziś ciężko wyobrazić sobie maja bez prezentu i laurki dla mamy, ze słowami pełnymi miłości, czułości i wdzięczności. „Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze, a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska” pisał przed latami Józef Ignacy Kraszewski. Słowa te były, są i będą wiecznie aktualne.

Przełom maja i czerwca w naszej gminie również obfituje w wydarzenia. Jednym z nich jest III Mundurowy Dzień Dziecka. To impreza, która na naszych oczach, w ciągu trzech lat, rozrosła się, przekształcając się z lokalnego festynu w regionalne przedsięwzięcie. W tym roku spotykamy się na Orliku w Skrzyszowie 3 czerwca. Dla najmłodszych przygotowaliśmy liczne atrakcje. Gościć będziemy wojsko, straż graniczną, straż pożarną oraz policję. Dla naszych milusińskich to okazja do niezapomnianych przeżyć podczas zwiedzenia przygotowanych specjalnie dla nich ekspozycji, poznawania specjalistycznego sprzętu i pojazdów, które na co dzień służą naszym służbom mundurowym w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy. To z pewnością duża frajda, tym większa , że u nas nie obowiązują zasady jak w muzeum. U nas można wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak działa, czy też odbyć przejażdżkę pojazdem, na co dzień niedostępnym nie tylko dla dzieci ale i większości dorosłych. Do całej gamy czekających na najmłodszych atrakcji dołączyliśmy w tym roku zwiedzanie Urzędu Gminy Skrzyszów, z moim gabinetem włącznie. Zapraszam do skorzystania z tej okazji i zobaczenia jak pracuje wójt.

Spory ruch panuje w tym okresie w naszej gminie też w kwestiach inwestycji. Dotyczy to również naszych mundurowych. Dzięki środkom unijnym zakupiliśmy samochód dla OSP w Łękawicy. To dobra wiadomość dla strażaków, a zarazem dla mieszkańców. A patrząc szerzej na inwestycje warto wiedzieć, że tylko do tej pory wartość umów inwestycyjnych zawartych w 2017 wynosi 8 394 386,12 zł. A do końca roku zostało jeszcze sporo czasu.

Pozostając przy temacie inwestycji chcę przypomnieć o naszej ogromnie ważnej inwestycji, będącej w trakcie realizacji, czyli o systemie przeciwpowodziowym. Jej zrealizowaną część stanowi zbiornik retencyjny, a w realizacji jest część dotycząca suchych polderów. Majowa nawałnica, która nawiedziła nasz region, ponownie przetestowała zbiornik na potoku Korzeń i ponownie przekonaliśmy się o sensie jego istnienia. Przy okazji chciałbym wyjaśnić kilka spraw, będących źródłem nieporozumień.

Od początku głównym złożeniem tej wielomilionowej inwestycji była ochrona mieszkańców i ich dobytku podczas gwałtownych, intensywnych opadów deszczu i jak dotąd zbiornik nas nie zawiódł. Trzeba jednak zrozumieć, że jak wszystko, ma on swoje możliwości i ograniczenia wynikające między innymi z praw fizyki. Jego prawidłowe działanie zależy od zachowania odpowiednich procedur, dokładnie określających zasady bezpiecznego opróżniania zbiornika. W ciągu godziny wypłynąć z niego może centymetr wody. Miarowa i systematyczna praca doprowadza do opróżniania odpowiedniej ilości zgromadzonej w nim wody. Nie ma możliwości, żeby od razu całkowicie otworzyć jego dolne śluzy. Spowodowałoby to wiele niepożądanych działań, w tym wybranie z dna zbiornika szlamu, mułu oraz kamieni.


 

Odważnym!

Wdarła się niczym złodziej, dokonała spustoszeń niczym chuligan. Tak można powiedzieć o nawałnicy, która 6 maja przetoczyła się przez region tarnowski, nie omijając niestety i gminy Skrzyszów. W krótkim czasie spadły z nieba hektolitry wody. W niedalekiej jeszcze przeszłości, takie zjawisko pogodowe nieuchronnie oznaczało dla Skrzyszowa powódź, tragedię ludzką oraz olbrzymie straty w mieniu prywatnym jak i gminnym. Tym razem jednak tak dramatyczny scenariusz się nie powtórzył. A wszystko za sprawą zbiornika retencyjnego na potoku Korzeń. Takie właśnie dni, jak sobota 6 maja, potwierdzają dobitnie sens i potrzebę jego istnienia. Musimy jednak wciąż pamiętać, że to nie jedyny element zaplanowanej ochrony przeciwpowodziowej naszej gminy. Abyśmy mogli spać jeszcze spokojniej bezwzględnie konieczne jest powstanie polderów przeciwpowodziowych. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć o kompletnym systemie chroniącym naszą gminę przed wezbranymi wodami Wątoku. Na razie, na szczęście, zbiornik retencyjny okazał się wystarczającym zabezpieczeniem, ale nie koniecznie musi być tak zawsze. Możemy z nim się czuć dużo bezpieczniej ale bez suchych polderów skazani będziemy, za każdym razem, przy takim obfitym opadzie na próbę nerwów, obserwując niebezpiecznie podnoszący się w zbiorniku poziom wody.

Trzeba też oczywiście zdawać sobie sprawę, że zbiornik należy do systemu ochrony przed powodzią, czyli przed wylewami istniejących cieków wodnych. Nie jest natomiast jego rolą zabezpieczanie gminy przed lokalnymi podtopieniami, wynikającymi z przepełnienia, przy intensywnym opadzie, kanalizacji burzowej, czy niewydolności, w tak ekstremalnej sytuacji, systemu melioracji. Systematyczna konserwacja tych systemów zwiększa ich wydolność, ale zawsze będą to układy o ograniczonej, z przyczyn fizycznych, pojemności oraz przepustowości i w przypadku anomalii pogodowych nigdy nie da się zapewnić w 100% ich skutecznego działania.

Poruszając temat niebezpieczeństwa podtopień i powodzi nie sposób nie wspomnieć o ludziach, którzy zawsze stają w pierwszym szeregu zmagań z tymi zagrożeniami, broniąc przed niszczycielskim żywiołem życie i mienie ludzkie. Są nimi nasi strażacy ochotnicy. Odwaga to ich natura i stan ducha. Gotowi są do niesienia pomocy potrzebującym bez względu na porę roku, dzień i w nocy. Dla mnie kojarzą się nieodłącznie z takimi właśnie działaniami, pełnymi poświęcenia i samozaparcia w walce z potęgą natury i własnymi, ludzkimi słabościami. Wielokrotnie miałem możliwość z bliska obserwowania ich ciężkiej pracy, dlatego zawsze będę mówił o nich z najwyższym uznaniem. Zrządzeniem losu mieszkańcy naszej gminy potrzebowali ponownie pomocy swoich druhów ochotników 2 dni po Dniu Strażaka. Dla strażaków 4 maja był dniem zabawy, a dla pozostałych okazją, żeby tym mundurowym złożyć szczere podziękowania za pełnioną służbę, która niejednokrotnie przywracała wiarę i dawała nadzieję. Wiedzą o tym doskonale wszyscy ci, którzy w ostatnich latach musieli ratować swój dobytek przed wielką wodą. Wtedy właśnie pierwsi z pomocną ręką przybywali strażacy. Ale strażacy w gminie Skrzyszów to nie tylko pełna poświęcenia służba społeczeństwu. To również ważna i nieoceniona praca społeczna. Zawsze służą wsparciem przy wielu cennych inicjatywach. Prowadzą również edukację, ważny i odpowiedzialny element ich działalności. Jednostki OSP to również wylęgarnia interesujących kulturalno-sportowych przedsięwzięć. Zawsze po spotkaniach z nimi wychodzę z przekonaniem, że to istotna grupa społeczna, bez której poświęcenia i zaangażowania nasze codziennie życie byłoby uboższe i dużo mniej bezpieczne. W dniu ich święta miałem okazję podziękować im za ich służbę. Teraz czynię to ponownie, chyląc przed nimi czoła. Druhny i druhowie - odważnym los sprzyja !


 

226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucyi narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządy naszego wady, (…)ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, (…) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą Konstytucyję uchwalamy.

Drodzy zebrani !

Tymi słowami, zawartymi w preambule Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku, nasi przodkowie otwierali nowy rozdział w historii naszego narodu. Konstytucja 3 Maja była pierwszą, tak nowoczesną ustawą zasadniczą w Europie, wspaniałym dowodem mądrości, dalekowzroczności i odwagi jej autorów. Była wzorem dla innych nacji. Wypływała z miłości do Rzeczypospolitej, troski o jej losy, zdolności do przedkładania interesu społecznego ponad prywatny, rozwagi i zrozumienia przyczyn zbliżającej się katastrofy. Wprowadzała szereg reform mających wzmocnić państwo. Była ostatnią próbą powstrzymania pędu ku utracie niepodległości.

I chociaż przetrwała jedynie 14 miesięcy, dziś po 226 latach, my Polacy mamy prawo wciąż z dumą wspominać Konstytucję Majową, ale zarazem mamy obowiązek czuć się spadkobiercami jej idei i wykonawcami ostatniej woli i testamentu gasnącej Ojczyzny, jak pisali o swoim dziele jej twórcy.

Jak dziś zatem możemy czerpać z tradycji Konstytucji , wypełniając ostatnią wolę I Rzeczypospolitej? Konstytucja 3 Maja

wprowadzała zasady odpowiedzialności wszystkich obywateli za wspólne dobro -Ojczyznę, promując postawy prospołeczne i patriotyczne. Chcąc więc stać się dzisiaj kontynuatorami tamtych majowych idei musimy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie- czym dziś jest patriotyzm? W ostatnim czasie pojęcie przez jednych uznawane za przeżytek, przejaw zacofania, przez innych nadinterpretowane.

Z pomocą przychodzi nam opublikowany kilka dni temu dokument , będący owocem prac Komisji Episkopatu Polski pt ”Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Dokument mądry, warty szerokiego rozpowszechnienia, wpisujący się w duch Konstytucji 3 Maja.

W dokumencie tym przypomina się o codziennym i obywatelskim wymiarze patriotyzmu, przejawiającym się w szacunku do prawa i zasad życia społecznego, jak np. płacenie podatków, zainteresowanie sprawami publicznymi, uczestnictwo w demokratycznych procedurach, szacunek dla postaci i symboli narodowych, a także w dbałości o otaczającą nas przyrodę.

Biskupi odnoszą się także do aktualnej sytuacji w naszym kraju nauczając, że w sytuacji głębokiego sporu politycznego, jaki dzieli dziś naszą ojczyznę, patriotycznym obowiązkiem wydaje się też angażowanie się w dzieło społecznego pojednania poprzez przypominanie prawdy o godności każdego człowieka, łagodzenie nadmiernych politycznych emocji, wskazywanie i poszerzanie pól możliwej i niezbędnej dla Polski współpracy ponad podziałami oraz ochronę życia publicznego przed zbędnym upolitycznianiem.

Przypomina się w nim także ważne słowa św. Jana Pawła II, który mówił „należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych”.

Szanowni Państwo!

Niech dzisiejszy dzień, Święto Konstytucji 3 Maja, będzie dniem radosnym, dniem zabawy, dniem naszej dumy narodowej, ale niech też nie zabraknie w nim chwili refleksji nad naszą historią i wniosków, jak nie popełniać tych samych błędów, które w przeszłości zawsze tragicznie kończyły się dla naszego narodu. Budujmy Polskę szczęśliwą, Polskę bezpieczną, Polskę praworządną, Polskę będącą wspólnotą ludzi, mających poczucie wspólnych korzeni, wspólnych tradycji, wspólnego narodowego interesu, pozwalające wznosić się ponad podziały i uprzedzenia, dla dobra naszej Ojczyzny, dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń Polaków.


 
Więcej artykułów…